جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

سیاره‌ای که وجود نداشت

   


  سه سال پیش زمانی که سیاره‌ای شبه‌زمینی در نزدیک‌ترین سیستم ستاره‌ای به زمین کشف شد،‌دانشمندان بسیار هیجان‌زده شدند و پیشنهاد دادند همه مطالعات را رها کرده و تنها بر فرستادن کاوشگری به این سیاره تمرکز کنند.

  براساس گزارش فاكس‌نيوز، اكنون پس از گذشت سه‌سال آن شور و شوق كاملا از بين رفته‌است و حتي بيهوده به نظر مي‌آيد، زيرا دانشمندان به اين نتيجه رسيدند سياره كشف شده كه آلفا قنطروس Bb نام داشت،‌اصلا وجود ندارد.

  اخترشناسان، از جمله گروه كاشف اين سياره، اعلام كردند اطلاعاتي كه از تغييرات جزئي در شدت نور در سيستم ستاره‌اي اين سياره در دست بود در حقيقت سيگنال‌هايي واهي بوده‌اند كه به واسطه تكنيك خاص مورد استفاده براي اندازه‌گيري نور ستارگان ايجاد شده‌بودند.

  شيوه رديابي اين سياره براي شناسايي صد‌ها سياره ديگر نيز مورد استفاده قرار گرفته‌است،‌اما بيشتر آن سياره‌ها بسيار بزرگ بوده و از اين رو رديابي آنها نسبت به سياره Bb آسانتر بوده‌است. محققان مي‌گويند حتي اگر وجود اين سياره به تاييد مي‌رسيد نيز فاصله‌ آن تا ستاره ميزبانش به اندازه‌اي كم بود كه امكان شكل‌گيري حيات در آن وجود نداشت.

  سيستم ستاره‌اي سه‌گانه آلفا قنطروس كه در فاصله 4.3 سال نوري قرار گرفته‌است مي‌تواند ميزبان سياره‌هايي ديگر باشد كه هنوز رديابي نشده‌اند اما تا آن زمان سياره گيليس 15Ab سال نوري قرار گرفته‌است نزديك‌ترين سياره فراخورشيدي به زمين محسوب مي‌شود.


  این مطلب تا کنون 32 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 9 آبان 1394
  منبع
  برچسب ها : سياره ,وجود ,رديابي ,وجود نداشت ,مورد استفاده ,سيستم ستاره‌اي ,آلفا قنطروس ,
  سیاره‌ای که وجود نداشت

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 11 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر